22 czerwca 2015

84. Origami modułowe - trochę historii... / About origami 3d - history

Z pewnością wielu z was, praktykujących sztukę origami modułowe zastanawiało się, skąd tak właściwie wzięła się ta technika? Jak powstała? Kto był prekursorem?


Dziś postaram się zaspokoić wasz głód wiedzy i przedstawić trochę historii origami 3d :)

Może zacznijmy od początku:
Origami – to nic innego, jak sztuka składania papieru pochodząca z Chin i rozwinięta w Japonii, dlatego uważa się ją za tradycyjną sztukę japońską. W XX w. ostatecznie ustalono reguły origami: punktem wyjścia ma być kwadratowa kartka papieru, której nie wolno ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać i z której poprzez zginanie tworzone są przestrzenne figury.


Praktyka origami powstała ok. roku 700. Pierwotnie z papieru tworzono dekoracje na ceremonie religijne, jednak z biegiem czasu zaczęto przyozdabiać również domy. W okresie Heian (794-1185) bardzo popularnym zwyczajem było ozdobne zawijanie listów i prezentów w wartościowy papier.

W okresie Edo dokonała się „rewolucja” origami. Zaczęto przycinać oraz nakładać kartki papieru, a popularność tej sztuki wzrosła niezmiernie. W okresie Meiji zaczęła być ona przedmiotem nauczania w szkołach podstawowych. Uczniowie po dziś dzień uczą się origami – dzięki temu mają okazję poznać podstawy geometrii itp.

W 1797 r. w Japonii powstał pierwszy podręcznik origami, w którym pokazano 49 sposobów składania żurawia, japońskiego symbolu szczęścia i życia.

Te wszystkie informację dotyczą origami 2d, a teraz najważniejsze:

Jedną z odmian origami, która odeszła od tradycyjnego założenia składania tylko z pojedynczego kwadratowego arkusza papieru, jest origami modułowe. Większość modeli modułowych przedstawia bryły geometryczne o wysokiej symetrii. Składa się je z wielu identycznych lub podobnych modułów, zaś każdy moduł jest składany z osobnego arkusza papieru. Liczba modułów wchodzących w skład modelu może wynosić od zaledwie dwóch (czworościan foremny) do kilkuset a nawet więcej (np. złożone bryły przypominające kształtem fulereny). Aby praca zakończyła się sukcesem – szczególnie gdy konieczne jest połączenie kilkudziesięciu elementów przyda się „odrobina” wyobraźni przestrzennej. Wbrew pozorom do konstruowania brył nie jest niezbędna wiedza z zakresu matematyki, wręcz przeciwnie, podczas składania modułów łatwiej jest taką wiedzę przyswoić. 

Informacje pochodzą w dużej mierze ze strony: http://pl.wikipedia.org/wiki/Origami

Dzięki, że jesteś! Każdy Twój komentarz motywuje mnie do dalszego tworzenia.
P.S. Odwdzięczę się za każdą obserwację


Papier do moich prac kupuję na:

2 komentarze:

  1. Origami to bardzo fajna technika ,można robić z niej cuda ,co tutaj na tym blogu widać ,ale....wymaga dokładności i cierpliwości :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dokładnie tak, cierpliwość i stoicki spokój to podstawa :)

      Usuń