09 listopada 2016

322. Grecja - Knossos

Witajcie,
Dziś ciąg dalszy opowieści o naszym wyjeździe do Grecji.


W trakcie pobytu udało nam się odwiedzić kilka miejsc związanych z bogata grecką historią. Dla takiego maniaka i fanatyka greckiej mitologii to prawdziwa gratka. Jedynym z takich miejsc było Knossos.


Miasto położone zaledwie 5 kilometrów od stolicy Krety - Heraklionu. Najsłynniejszą budowlą w tym rejonie jest Pałac Minojski. Imponujący, wybudowany na wzniesieniu Kefala w bliskim sąsiedztwie rzeki Kairatos. Króla Minosa uznawany jest za ten pierwszy i najstarszy."Zdumiewający jest fakt, że budowlę tą odkryto stosunkowo niedawno, bo niewiele ponad 100 lat temu. W 1899 roku brytyjski archeolog Sir Arthur Evans wykupił wzgórze w Knossos po wykopaliska archeologiczne, przeczuwając, że kryje ono sporo tajemnic. I nie mylił się. Dzięki pracy archeologów odkryte zostały ruiny pałacu o powierzchni około 17400 m². W podziemiach znaleziono między innymi magazyny z amforami, w których gromadzono żywność, setki tabliczek pokrytych pismem linearnym, tron królewski i bardzo dużą ilość cennych fresków, które przedstawiały sceny z życia ówczesnej ludności. W czasach swojego największego rozkwitu pięcio piętrowy Pałac w Knossos liczył około 1300 pomieszczeń, w których mogło przebywać kilkanaście tysięcy ludzi! Pałac posiadał swoją kanalizację i łaźnie. Obecnie freski można oglądać w muzeum w Heraklionie.

Mit o Minotaurze
Z pałacem w Knossos wiąże się jeden z najbardziej znanych mitów greckich, o Minotaurze, czyli potworze kreteńskim, półbyku i półczłowieku, zrodzonym z żony Minosa Pasifae i byka zesłanego przez Posejdona. Trzymany w zaprojektowanym przez Dedala labiryncie znajdującym się właśnie pod pałacem Knossos, żywiony ludzkim mięsem. Ateny zmuszone były wysyłać na śmierć swoją młodzież do czasu, gdy Tezeusz zabił (przy pomocy Ariadny) Minotaura. Przedstawienia Minotaura były tematem sztuki greckiej już od VII w. p.n.e."

źródło: http://zobaczone.pl/kreta/knossos-ruiny-minojskiego-palacu/
Ale ruiny Pałacu to nie wszystko. Na naszej liście znalazło się również Muzeum Archeologiczne w Heraklionie.

"Jest to jedno z najważniejszych i największych muzeów w Grecji i jedno z najważniejszych w Europie. Stała ekspozycja muzeum zawiera unikalne dzieła sztuki i historii kreteńskiej pochodzące z wykopalisk ze środkowej i wschodniej części wyspy. Obejmuje wszystkie okresy historii i prehistorii Krety z zakresu 5500 lat począwszy od neolitu do czasów rzymskich. W skład muzealnych zbiorów wchodzą rzeźby, freski, ceramika, narzędzia, biżuteria, różnego rodzaju metalowe przedmioty, pieczęcie, nagrobki oraz wiele innych. To właśnie tu są przechowywane słynne znaleziska takie jak dysk z Fajstos, figurka bogini z wężami, podwójne topory, cenne rytony czy wisiorek z pszczołami znaleziony na terenie pałacu w Malia"

źródło: http://www.crete.plWyprawa do zakątków greckiej kultury i historii zapadnie na długo w mojej pamięci. Przede wszystkim ze względu na wspaniałą Panią przewodnik, która dostarczyła nam mnóstwa ważnych a zarazem ciekawych informacji. Pobyt w tych miejscach pozwolił nam poczuć dawną świetność kreteńskiej kultury. Co innego poznawać taką historie poprzez różne artykuły czy dokumenty filmowe a co innego być tam na żywo, dotknąć, powąchać oraz zobaczyć. Polecam wszystkim, którzy w przyszłości wybierają się na tą wyspę. Warto odwiedzać takie miejsca!

Dzięki, że jesteś! Każdy Twój komentarz motywuje mnie do dalszego tworzenia.
P.S. Odwdzięczę się za każdą obserwację


Papier do moich prac kupuję na:

2 komentarze: